درحال بار گذاری
img-bg

ام تی پی هاست وبلاگ

صفحه اصلی - وبلاگ

whmcs چیست و چه کاربردی دارد؟
whmcs چیست و چه کاربردی دارد؟

WHMCS یا Web Hosting Management Complete Solution یک پلتفرم مالی و اتوماسیون کامل برای اتوماسیون هاستینگ است که به جرأت می توان گفت که تمامی هاستینگ های دنیا از WHMCS استفاده می کنند . این سیستم(WHMCS)  قدرتمند، تمامی مواردی که برای مدیریت سرویس ها ، امور مالی هاستینگ  ، فروش هاستینگ ، فروش سرور مجازی و کاربران نیاز است  را برای شرکت های هاستینگ فراهم می کند. Matt Pugh مدیرعامل مجموعه WHMCS در توضیح این محصول می گوید:

رسالت و هدف ما در WHMCS این است که مجموعه عملیات های موجود در شرکت های هاستینگ را ساده و خودکار نماییم. این محصول این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد کسب و کار خود را به راحتی مدیریت کرده و کارایی خدمات خود را افزایش دهید.

 

لازم به ذکر است برای استفاده از WHMCS می بایست لایسنس معتبر تهیه نمایید. متاسفانه سایت WHMCS به IP های ایرانی اجازه بازدید از سایتش را نمی دهد ، باید با آیپی غیر ایرانی وارد آن شوید. قیمت های ارائه شده برای WHMCS بشرح زیر است:

 • پلن Plus به قیمت 18.95 دلار – محدودیت 250 کاربر – بدون لینک برند whmcs
 • پلن Professional به قیمت 24.95 دلار – محدودیت 1000 کاربر – بدون لینک برند whmcs
 • پلن Business به قیمت 39.95 دلار – بدون محدودیت کاربر – بدون لینک برند whmcs
 • پلن Starter به قیمت 15.95 دلار – محدودیت 250 کاربر – به همره لینک برند whmcs

اتوماسیون WHMCS قابلیت توسعه پذیری بواسطه ماژول، API ، Hooks ، زبان ، قالب و عملیات احراز را دارا می باشد. نحوه توسعه قابلیت های این اتوماسیون را می توانید در این سایت  مشاهده نمایید.

قابلیت های شاخص WHMCS

این سیستم بی نظیر قابلیت های بسیاری دارد که از میان آنها به چند مورد شاخص اشاره شده است:

 • WHMCS یک اتوماسیون کامل و تمام عیار برای شرکت های هاستینگ است.
 • امکان ثبت نام، تیکت، پرداخت، ثبت سفارش، تمدید، ارتقا و … همگی در whmcs قابل انجام است.
 • سطح مدیریتی whmcs امکانات بسیار زیاد و فوق العاده ای دارد که امکان توسعه دهی را نیز دارد.
 • قالب و امکانات اضافه whmcs به خوبی قابل تغییر، بهبود و اضافه شدن را دارد.
 • بسیاری از درخواست ها و اقدامات کاربر بصورت خودکار انجام می شود.
 • امکان ثبت رجیسترارها و انواع کنترل پنل ها در whmcs برای عملکرد خودکار وجود دارد.
 • اتوامسیون whmcs زبان فارسی را پشتیبانی می کند.
 • و ده ها مورد دیگر …

تصاویر ناحیه کاربری و مدیریتی WHMCS

تصاویر ناحیه کاربری و مدیریتی WHMCS

تصاویر ناحیه کاربری و مدیریتی WHMCS

 

نصب و پیکربندی WHMCS

 

توجه۱: نصب سیستم هاستینک whmcs رایگان ( نال ) با نسخه ی اصلی فروشی ( لایسنس دار ) به یک شکل می باشد و فرقی در نصب و راه اندازی ندارند.

نکته۲: نصب سیستم whmcs روی هاست سی پنل و دایرکت ادمین هیچ فرقی ندارد و به یک شکل باید اقدام کنید ( فقط پنل کاربری سی پنل و دایرکت ادمین ) با یکدیگر متفاوت است و برای ساخت دیتابیس هر کدام یک مسیری دارند که ما در این آموزش به ساخت دیتابیس در هاست دایرکت ادمین و سی پنل هم خواهیم پرداخت.

نکته۳: این سیستم را می توانید در روت هاست خود ( اگر یک هاست جدا فقط برای همین منظور خریداری کردید ) و یا اینکه در ساب دامنه سایت اصلی خود نصب و راه اندازی کنید.

آموزش نصب whmcs و همچنین پیکربندی آن در قالب آموزش اختصاصی به شما ارائه خواهد شد. اما چیزی که نیاز است بدانید این است که به هیچ عنوان از whmcs نال شده و غیر قانونی استفاده نکنید. زیرا چنین کاری مستقیما امنیت سیستم شما و کاربران را تحت تاثیر قرار خواهد داد. لایسنس whmcs را می توانید بصورت مستقیم یا غیر مستقیم تهیه نمایید که پس از خرید آن، بسته نصبی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. 

امنیت WHMCS

با توجه به حساسیت و اهمیت WHMCS در کسب و کارهای هاستینگ، پشتیبانی بسیار خوبی از این اتوماسیون به عمل می آید. مجددا متذکر می شویم که حتما از نسخه قانونی و لایسنس دار WHMCS استفاده نمایید تا امنیت سایت و کسب و کارتان به خطر نیافتد. علاوه بر این کار می بایست یکسری اقدام جهت تامین امنیت whmcs انجام دهید. که در این سایت می توانید آنها را مطالعه بفرمایید.

اتوماسیون whmcs در کسب و کارهای دیگری غیر از هاستینگ نیز قابل استفاده است. در واقع هر جایی که نیاز به مدیریت کاربران بصورت سیستم صدور، یادآوری، انسداد سرویس و مانند آنها باشد از whmcs می توان استفاده کرد. اگر قصد راه اندازی شرکت و مجموعه هاستینگ را دارید و به دنبال یک سیستم اتوماسیون عالی می گردید بدون شک WHMCS تنها ابزار آماده و کامل در حال حاضر برای اینکار است.